Kolekcijas vērts dizains

Manā priekšā ir melns un matains stabs. Vien uzlūkojot to, ir pilnīgi skaidrs, ka tas sevī glabā kādu noslēpumu. Vispirms es pastiepju roku cauri biezajai spalvai, bet sataustīto faktūru un formu dažādība liedz izdarīt kādu spriedumu par mistiskā totēma saturu. Pēcāk es metu piesardzību pie malas un starp sariem pabāžu savu galvu...un ienirstu xcelsior kolekcijā.

Katrs no mums neapšaubāmi jutis kolekcionāra aicinājumu – vai tie būtu krāsaini konfekšu papīrīši bērnībā, izcili vīni vai nespēja izmest biļeti no lieliska koncerta. xcelsior jau gadiem ilgi veidojis izlasi ar labākajām dizaina lietām, un tajā atrodami arī daudzi nenovērtējami priekšmeti. Pašķirsim priekškaru un ielūkosimies xcelsior kolekcijā.

1928. gadā, iekārtojot Maison La Roche, Lekorbizjē kopā ar Pjēru Ženerē un Šarloti Periānu radīja vienu no pirmajiem LC2 klubkrēsla prototipiem. Svinot ikoniskās modernisma villas 90 gadu jubileju, Cassina izlaida īpašu klubkrēsla versiju, vien 90 vienību, kurā izmantoti vēsturiskie krēsla materiāli bez poliuretāna pildījuma. Šī versija visspilgtāi atklāj LC2 dabu – stingrais metāla rāmis asi kontrastē ar mīkstajiem dūnu spilveniem.

Tikai pēdējos gados tiek izcelts milzīgais Šarlotes Periānas ieguldījums Lekorbizjē atstātajā dizaina mantojumā. 2014. gadā Louis Vuitton izvēlējās drosmīgo vizionāri par savas kolekcijas iedvesmas avotu, un Cassina apvienojās ar modes namu, lai radītu viņai veltītu LC4 zviļņa versiju. Tajā izmantotas Louis Vuitton ādas un somiņu apdares elementi – atturīgi, dabiski un eleganti kā Šarlote pati!

Katra koka gadskāta stāstot stāstu. Ja tā patiešām ir, mums savā kolekcijā veicies iekļaut vairākus unikālus sējumus. 1924. gadā Lekorbizjē savā pirmajā modernisma darbā, villā Le Lac, iestādīja pavlonijas koku. Pēc vairākkārtējiem neveiksmīgiem centieniem koku glābt, 2014. gadā tas tika nocirsts, taču dizainers Džeimijs Hajons vēlējās turpināt koka dzīvi - viņš iztēlojās bērnus, šūpojamies kokā un smejamies, klausoties putnu dziesmās. Šī vīzija pārtapa poētiskā aksesuāru kolekcijā, kas iemieso jaunu dzīvību.

Čārlzs un Reja Īmsi mīlēja kokus. Projektējot savu Kalifornijas māju, viņi raudzījās, lai īpašumā augošie eikalipti tiktu saglabāti. Kad kokus nācās nozāģēt, Īmsu fonds kopā ar Vitra vēlējās godāt dizaineru pārliecību un radīt no tiem ko īpašu. Eames LTR galdiņš, kas oriģināli tika radīts Īmsu mājai, bija likumsakarīga izvēle.

Īmsu māja tika piepildīta ne vien ar pašu radīto dizainu, bet arī no ceļojumiem pārvestiem amatnieku darinājumiem un dabas radītām lietām, kas pārim iepatikās. Viens no izteiksmīgākajiem kolekcijas priekšmetiem ir divus metrus garais Ziemeļamerikas pamatiedzīvotāju amatnieku darinātais koka valis, kas atradās Īmsu birojā. Vitra piedāvāta versija ir vien 70 cm gara, tomēr katrs eksemplārs ir unikāls, jo izgatavots ar rokām.

Pēc tam, kad četrdesmitajos gados leģendārais Īmsu pāris bija izstrādājuši finiera liekšanas tehnoloģiju, tā tikusi lietota dažādu priekšmetu izgatavošanai, tajā skaitā arī radio. Tomēr viens no Īmsu radītajiem dizainiem nenonāca ražošanā: minimālais galda radioaparāts, iespējams, bija pārlieku atturīgs un tehnisks savam laikam, taču tagad Vitra izlaidusi 999 eksemplārus.

Noteikti būsiet dzirdējuši par Vitras ražotajām dizaina ikonu miniatūrām, taču kolekcionēšanas vērtas ir arī citas viņu izgatavotās figūras. Dizainers Aleksandrs Žirārs aizrāvās ar tautas mākslu, tāpēc savai mājai radīja tās iedvesmotas koka lelles. Priecīgas un bēdīgas, raibas, jocīgas un jautras – katra no tām iemieso savu unikālo personību.

Mūsu kolekcijā koks atrodams arī pavisam netradicionālā formā. Dāņu velosipēdu ražotāja Biomega piedāvājumā kādu laiku bija atrodams ilgtspējīgs bambusa velosipēds, kura dizainu radījis organisko formu meistars Ross Lavgrovs. Pareizi apstrādāts un izmantots, ātri augošais bambuss ir stiprāks par tēraudu, un tā forma padara to par lielisku alternatīvu metāla rāmim.

Kas vēl atrodams mūsu kolekcijā? Dizaina ikonas, kas vairs netiek ražotas, limitēta izlaiduma priekšmeti, unikālas grāmatas un neskaitāmas lietas ar stāstu. Dažas no tām labprāt nodosim citiem kolekcionāriem, no dažām neesam gatavi šķirties, bet noteikti gaidīsim ciemos tos, kas arī gatavi ienirt mūsu kolekcijā!