“xcelsior – arhitektūras minimālisma tradīcijās radīts saīsinājums no latīņu valodas darbības vārda excelsior, kas apzīmē attīstību, spirālveida kustību uz augšu, un ir atsauce uz kompānijas dalībnieku kādreizējo aizraušanos ar planierismu un nemitīgo tieksmi pēc brīvības, ceļojumiem telpā un laikā, lidojuma dažus sprīžus virs ikdienišķām un pierastām lietām. Bet augstumā, no kura vēl nesareibst galva un kurā nepazūd tik svarīgās lietu detaļas un tekstūras.
Brīvība kā absolūta pamatvērtība. Brīvība pieņemt lēmumu, izstrādāt koncepciju, atteikties no projekta, kurā nevaram saskatīt potenciālu vai viedokļu sakritību. Brīvība orientēties visā dizaina procesā kopumā un izprast tā atsevišķās sastāvdaļas. Brīvība veidot vidi sev apkārt tādu, kāda tā patiesi patīk. Brīvība lietot un piedāvāt citiem produktus, kurus uzskatām par izciliem. Brīvība nesekot mārketinga un aktīvās pārdošanas postulātiem un atļauties apšaubīt slavenu zīmolu jaunradītu dizainu gadījumos, kad tas nav labs dizains.
Mēraukla, pieņemot jebkuru lēmumu, – labs un pārliecinošs dizains, ar to saprotot koncepcijā sakņotu izstrādi, kura vainagojas ar izskatīgu, ērtu un izturīgu produktu. Jēdziens “produkts” šeit uztverams plaši – sākot ar arhitektūru un interjera dizainu līdz pareizi izgaismotam krēslam vai tējas tasītei. Ekonomiski argumenti nekad nav bijuši būtiski, lai gan formulējumā „labs dizains” automātiski ir iekļauti arī tie. Labs dizains viennozīmīgi ir ekonomiskāks ilgtermiņā un ar daudz lielāku pievienoto pozitīvo emociju īstermiņā.
Ilgtermiņa bizness, ilgtermiņa attiecības. Klienti, kas pēc privātmājas projekta realizācijas kļūst par ģimenes draugiem, uzņēmēji, kas atgriežas pēc pieciem gadiem ar jaunu projektu, jo iepriekš saņēmuši labu padomu.
Laiks. Reizēm tas paskrien nemanot, reizēm tā vienkārši nav. Laiks šķietami nedraudzējas ar dizainu, kad kādam šķiet, ka risinājumi nav jāmeklē, tie rakstīti kādā grāmatā, vienmēr vieni un pēkšņi kā Liepājas kafija. Taču laiks pārbauda dizainu un kļūst par tā draugu.
Dizaina process ir kā rēbuss, kurā, balstoties uz savām zināšanām, pieredzi un intuīciju, ir jāatrod labākais risinājums konkrētam cilvēkam, konkrētā telpā un laikā un konkrēta budžeta ietvaros. Un tas mums patīk! Mums patiesi patīk rast šos risinājumus... jau vairāk nekā 25 gadus.
Varbūt xcelsior nav visiem, taču ikvienam, kam rūp brīvība, individualitāte, koncepcija un dizaina kvalitāte.”

arch. Artūrs Martinsons
xcelsior dibinātājs