Dabai draudzīgs ārtelpas apgaismojums

Siltie vasaras vakari vairs nav aiz kalniem, un pavisam drīz vēlēsimies arvien vairāk laika pavadīt ārā. Kad sarunas nerimst vēl pēc tumsas iestāšanās, lieti noder āra apgaismojums. To pareizi veidojot, varam savam dārzam, terasei vai pat balkonam piešķirt īpašu noskaņu, tomēr jāatceras, ka ārtelpas apgaismojums neskar tikai pašas mājas iedzīvotājus – tas iespraucas arī mūsu kopējā telpā. Tieši tāpēc, plānojot āra apgaismojumu, mazāk pavisam noteikti ir vairāk.

Kāpēc svarīgi ierobežot gaismas daudzumu?

Pētījumi rāda, ka gaismas piesārņojums skar 83% pasaules iedzīvotāju. Vienmēr klātesošais apgaismojums ietekmē ne tikai mūsu miega ciklu, bet traucē arī dzīvniekiem un augiem. Gaismas piesārņojuma dēļ dzīvnieki var kļūt dezorientēti un to dabiskais dzīvesveids var tikt traucēts. Īpaši cieš naktī aktīvās sugas, kas zaudē iespēju paslēpties.Tādejādi samazinās dabas daudzveidība. Piemēram, putni, kas, pārlidojot naktī, parasti izvairās no plēsējiem, zaudē savus migrācijas ceļus, bet to pamestajās teritorijās var palielināties kaitēkļu skaits, kas bojā zemnieku ražu.

Tā kā augi enerģiju uzņem fotosintēzes ceļā, varētu domāt, ka vairāk gaismas tiem nāk par labu, taču pētījumi pierāda, ka gaismas piesārņojuma radītā gaismas intensitāte nav pietiekami liela, un rezultātā daudzi augi var patērēt vairāk enerģjas, cenšotes “pārstrādāt” šo gaismu, nekā iegūt no tās. Gaisma ir arī augu informācijas avots – neiestājoties tumsai, augi nevar palēnināt savu vielmaiņas tempu un “atpūsties”.

Drošība pirmajā vietā

Viens no nozīmīgākajiem aspektiem, kas pamudina mūs veidot āra apgaismojumu, ir drošība. Apgaismota teritorija ļauj ne vien izvairīties no garnadžiem, bet arī savainojumiem, ko varam gūt, piemēram, aizķeroties aiz kāda nelīdzenuma. Nereti mūsu vēlme pēc lielākas drošības un attiecīgi – spilgtāka apgaismojuma – var novest pie pretēja rezultāta, un apžilbināti paši varam kļūt dezorientēti.

Lai nepārsātinātu vidi, rūpīgi jāpārdomā, kur apgaismojums ir tiešām nepieciešams. Izgaismota ieeja ne tikai palīdz orientēties, bet ir arī simboliska – katru mūsu viesi varam sveikt un pavadīt skaistā gaismā. Tāpat noteikti jāparedz taciņu izgaismojums. Pat neliels gaismas daudzums palīdzēs saskatīt ceļu un vizuāli savienot vairākas dārza daļas.

Dažādība un elastība

Gaisma ir neparasts medijs. Nereti pieķeramies saviem priekšstatiem par apgaismojumu un aizmirstam, ka veidi, kā to izmantot, ir ļoti dažādi: varam kaut ko izgaismot vai strādāt tieši ar ēnām, iezīmēt siluetus vai sīkas detaļas, kaut ko atklāt vai atstāt noslēpumā. Plānojot apgaismojumu, pievērs uzmanību tieši unikālajām detaļām, kas var bagātināt dārza izskatu. Piemēram, izgaismojot veca koka mizu, papildināsi dārzu ar tekstūrām. Savukārt, apgaismojot sienu aiz augiem, gaišā plakne ne vien izcels augu dekoratīvo rakstu, bet dārzā radīs dziļuma sajūtu. Noteikti pievērs uzmanību arī apgaismojuma krāsai. Siltā gaismā zaļie augi var izskatīties neveselīgi, savukārt sarkanas lapas izcels tieši silts apgaismojums.

Tehnoloģiju attīstība ļauj veidot arvien elastīgākus ārtelpas apgaismojuma risinājumus. Iespējams iegādāties dekoratīvas āra stāvlapmas un galda lampas, kuras var vienkārši pārnest uz nepieciešamo vietu, tādejādi izvairoties no lieku gaismekļu iegādes un gaismas piesārņojuma. Tomēr arī šāds apgaismojuma risinājums rūpīgi jāizplāno, lai visās nepieciešamajās vietās paredzētu kontaktligzdas. Noteikti vērts iegādāties arī kādu bezvadu āra gaismekli, ko var novietot jebkur, neraizējoties par pieslēgvietu.

Nelaid gaismu vējā

No gaismas piesārņojuma var izvairīties, izvēloties uz zemi vērstu vai atstarotu apgaismojumu. Ieteicams izvairīties no spilgtiem prožektoriem, kas ar gaismu pielej visu pagalmu. Tā vietā labāk izgaismot konkrētus objektus, kuru atstarotā gaisma būs pietiekama, lai saskatītu apkārtni, iezīmētu telpiskās hierarhijas, nozīmīgākos skatupunktus un radītu patīkamu atmosfēru.

Plānojot āra apgaismojumu, noteikti jāņem vērā iekštelpas un ārtelpas sasaiste, tai skaitā gaisma, kas nāk no telpām. Piemēram, izgaismota terase var kļūt par dzīvojamās istabas turpinājumu, savukārt gaisma no logiem var ienākt dārzā ar maigu, atmosfērisku gaismu.

Ja dārzā aug kāds liels koks, pasakainu noskaņu iespējams panākt, ierīkojot mēnesnīcas apgaismojumu. Koka galotnē stiprināts prožektors, caur lapotni metot gaismu, radīs dabisku izkatu, kas atgādina pilnmēness naktis. Šāds risinājums būs arī dabai draudzīgāks, tomēr jāņem vērā, ka šāda izvēle prasa regulāri apsekot koka veselību.

Izslēgt gaismas!

Ejot gulēt, neaizmirstiet izslēgt āra apgaismojumu! Lai mazinātu gaismas piesārņojumu, kā arī ietaupītu elektroenerģiju iespējams izmantot kustības vai krēslas sensorus. Kustības sensori noderēs, piemēram, celiņu apgaismošanai, un gaisma ieslēgsies tikai tad, kad tā būs nepieciešama. Ja izmantojat krēslas sensoru, pievērsiet uzmanību, vai tam ir laika relejs, ar kura palīdzību iespējams iestatīt izslēgšanas laiku.

Ja Tev nepieciešams kāds padoms āra apgaismojuma izveidei vai gaismekļu izvēlei, sazinies ar mums, rakstot uz xcelsior@xcelsior.lv!