Club Office koncepts

Attālinātā darba kontekstā daudz runāts par biroju nākotni. Vieni paredz to galu, bet citi nevar sagaidīt, kad atkal varēs klātienē atgriezties savā darba vietā. Tendence pāriet uz attālināto darbu nav nekas jauns — mūsdienu izpratnē pirmo reizi darbs no mājām kļuva aktuāls septiņdesmitajos gados līdz ar interneta parādīšanos. Tomēr darba devēju pārliecība, ka, strādājot mājās, kļūstam mazāk produktīvi, liedza šai idejai tā īsti iesakņoties.

Pandēmija likusi mums strauji pielāgoties jaunajiem apstākļiem, un izrādījies, ka produktivitātes kritums nebūt nav lielākais izaicinājums, strādājot attālināti. Laiks, ko izdodas ietaupīt, nebraucot uz ofisu, ir acīmredzams ieguvums, tomēr cilvēki ir sociālas būtnes. Mūsu labākās idejas dzimst domu apmaiņā un spontānās sarunās. Birojs ir uzņēmuma sirds — tajā varam veidot kopienu, kurai ir vienoti mērķi un vērtības. Tāpēc varam būt droši — birojs nekur nepazudīs.

Tomēr skaidrs, ka tas mainīsies. Lielās, tukšās biroju platības un neizmantotie darba galdi likuši apšaubīt tradicionālā biroja efektivitāti. Meklējot jaunu biroju tipoloģiju un veidus, kā turpmāk strādāt kopā, Vitra izstrādājusi biroju konceptu Club Office.

Piederība & identitāte

Vai tas būtu tenisa klubs vai debašu klubs — tos visus vieno piederība kādai sabiedrībai. Club Office nav birojs, kurā pastāvīgi atrodas visi uzņēmuma darbinieki. Atbilstoši tā nosaukumam, tā drīzāk ir vieta, kur sanākt domubiedriem. Šāda biroja galvenais uzdevums ir radīt darbiniekos piederības sajūtu uzņēmumam un veicināt sadarbību. Tā ir kā koprades telpa, kurā projekta dalībnieki sanāk kopā, lai veiktu kādu konkrētu uzdevumu vai vienkārši apmainītos idejām.

Strādājot attālināti, ir viegli ieslīgt personiskajos izaicinājumos, aizmirstot par uzņēmuma kopīgajiem mērķiem un vērtībām, tāpēc tām jābūt nolasāmām Club Office iekārtojumā un funkcijās. Piemēram, uzņēmumam, kam svarīga vides aizsardzība, jāparūpējas, lai birojā atrodamie risinājumi veicina ilgtspējīgu domāšanu, izmantojot dabai draudzīgus materiālus, nodrošinot iespēju šķirot atkritumus un ienesot telpā daudz zaļumu. Savukārt uzņēmumiem, kas lepojas ar lielisku klientu apkalpošanu, jāliek akcents uz pārdomātu tikšanās vietu.

Sadarbība & kopiena

Tradicionālā birojā parasti izdalāmas trīs zonas: privātā telpa, kurā veikt uzdevumus, kas prasa koncentrēšanos; sadarbības zona, kur aizvadām sanāksmes un prāta vētras; kā arī publiskā zona, kur nodoties neformālām sarunām un uzņemt viesus. Izrādījies, ka daudzus ikdienas darbus ērtāk veikt mājās, nevis birojā, kur mūsu uzmanību pastāvīgi novērš dažādi trokšņi un runātīgi kolēģi. Club Office konceptā atkarībā no uzņēmuma specifikas iespējams krietni samazināt privāto zonu vai pavisam atteikties no tās. Ja kādu uzdevumu veikšanai komandai vai nodaļai ilgstoši jāstrādā kopā, ieteicams veidot slēgtas privātās telpas, kas attiecīgajā laika periodā pieejamas tikai konkrētiem darbiniekiem.

Publiskā zona ir Club Office sirds — telpiska uzņēmuma vizītkarte, kas izceļ tā vērtības un unikālitāti. Šeit kolēģi savā starpā var socializēties un pieņemt viesus. Tā ir arī biroja dinamiskākā zona, kurā satiekas dažādas komandas un notiek komunikācija ar uzņēmuma klientiem vai vienkārši interesentiem. Publisko zonu var iekārtot, piemēram, kā atvērtu virtuvi, kafijas bāru vai bibliotēku, un tajā noteikti jāparedz vieta, kas piemērota neformālām sarunām. Lieliski, ja publiskā zona sevī ietver arī ārtelpu.

Sadarbības zona ir daļēji publiska telpa — tajā noris ne tikai komandas sapulces, bet arī formālas tikšanās ar klientiem, apmācības un radošās darbnīcas. Tāpat šajā Club Office daļā jāvelta vieta, kurā darbinieki var iepazīties ar uzņēmuma aktualitātēm un nodot viens otram informāciju.

Sadarbība un domu apmaiņa ir būtiska ne vien uzņēmuma izaugsmē, bet arī biroja plānošanā. Vadība ir atbildīga par vīziju un vērtību nospraušanu, tomēr ar to nepietiek, lai birojs patiešām strādātu. Tā plānošanā svarīgi iesaistīt pašus darbiniekus, kas sniegs vērtīgu ieskatu darba procesā un izaicinājumos, ar ko viņi ikdienā sastopas.

Iedvesma & mājas

Club Office var ne tikai strādāt un veidot sociālas saiknes, bet arī gūt iedvesmu, kam šajā konceptā ir visai būtiska loma. Tam lieti noderēs ne vien bibliotēka, kurā apkopotas nozares vērtīgākās grāmatas, bet arī mākslas darbi, augi un kvalitatīvas mēbeles. Club Office jārada brīva vide (brīvības līmenis, protams, atkarīgs no uzņēmuma kultūras), kas katram ļauj atrast savam darba stilam atbilstošāko vietu. Biroja videi ne tikai jāatspoguļo uzņēmuma vērtības, bet jābūt arī aicinošai un patīkamai. Club Office ir uzņēmuma mājas, kurā darbinieki var justies kā daļai ģimenes.